Recipients Of The Earl F. Cheit Award For Excellence In Teaching, 1976-2008

2008

Undergraduate Program: David Robinson

Full-time MBA Program: Cameron Anderson

Evening & Weekend MBA Program: Wasim Azhar and Catherine Wolfram

Berkeley-Columbia Executive MBA Program: Phil Tetlock

Ph.D. Program: Qintao Fan

MFE Program: Domingo Tavella

2007

Undergraduate Program: Richard Stanton

Full-time MBA Program: John Morgan

Evening & Weekend MBA Program: Suneel Udpa and Johan Walden

Berkeley-Columbia Executive MBA Program: Jennifer Chatman

Ph.D. Program: Patricia DeChow

MFE Program: Francis Longstaff

2006

Undergraduate Program: Nancy Euske

Full-time MBA Program: Florian Zettelmeyer

Evening MBA Program: Catherine Wolfram

Weekend MBA Program: Teck Ho

Berkeley-Columbia Executive MBA Program: Mark Seasholes

Ph.D. Program: Meghan Busse and Florian Zettelmeyer

MFE Program: Pierre Collin-Dufresne

2005

Undergraduate Program: Alan Ross

Full-time MBA Program: Vinod Aggarwal

Evening MBA Program: Teck Ho

Weekend MBA Program: Lynn Upshaw

Berkeley-Columbia Executive MBA Program: Paul Tiffany

Ph.D. Program: Greg Duffee

MFE Program: Nancy Wallace

2004

Undergraduate Program: Steve Wood

Full-time MBA Program: Teck Ho

Evening MBA Program: Richard George

Weekend MBA Program: Ernesto Dal Bo and Meghan Busse

Ph.D. Program: Pierre Collin-Dufresne

MFE Program: Richard K. Lyons

2003

Undergraduate Program: George Cluff

Full-time MBA Program: Sara Beckman

Evening MBA Program: Sunil Udpa

Berkeley-Columbia Executive MBA Program: Paul Tiffany

Ph.D. Program: Miguel Villas-Boas

MFE Program: Mark Rubinstein

2002

Undergraduate Program: Mark Seasholes

Full-time MBA Program: Mark Seasholes

Evening MBA Program: Nancy Wallace

Ph.D. Program: Trond Petersen

MFE Program: Francis Longstaff

2001

Undergraduate Program: John H. Phillips

Full-time MBA Program: Sarah Tasker

Evening MBA Program: Jonathan S. Leonard

Ph.D. Program: David M. Mowery

2000

Undergraduate Program: Victor Stanton

Full-time MBA Program: Richard K. Lyons

Evening MBA Program: David Levine

Ph.D. Program: Glenn R. Carroll

1999

Undergraduate Program: Clarence W. Houghton

Full-time MBA Program: Andrew K. Rose

Evening MBA Program: Richard K. Lyons

Ph.D. Program: Rui de Figueiredo, Jr.

1998

Undergraduate Program: Peter M. DeMarzo

Full-time MBA Program: Jonathan S. Leonard

Evening MBA Program: Louis “Pete” Bucklin

Ph.D. Program: James R. Lincoln

1997

Undergraduate Program: Thomas W. McCullough

Full-time MBA Program: Severin Borenstein

Evening MBA Program: James A. Wilcox

Ph.D. Program: Vinod K. Aggarwal

1996

Undergraduate Program: Stephen W. Etter

Full-time MBA Program: Rashi H. Glazer

Evening MBA Program: Richard K. Lyons

Ph.D. Program: David C. Mowery

1995

Undergraduate Program: James A. Wilcox

Full-time MBA Program: Brett Trueman

Evening MBA Program: Richard K. Lyons

Ph.D. Program: Glenn R. Carroll

1994

Undergraduate Program: John H. Phillips

Full-time MBA Program: Richard K. Lyons

Evening MBA Program: George S. Cluff

Ph.D. Program: Trond K. Petersen

1993

Undergraduate Program: Richard H. Stanton

Full-time MBA Program: Michael L. Katz and Fareena Sultan

Evening MBA Program: Toshi Shibano

Ph.D. Program: Michael L. Gerlach

1992

Undergraduate Program: Michael D. Sassi

Full-time MBA Program: Sara L. Beckman

Evening MBA Program: Russell S. Winer

Ph.D. Program: Trond K. Petersen

1991

Undergraduate Program: George J. Staubus

Full-time MBA Program: David M. Modest

Evening MBA Program: Andrew W. Shogan

Ph.D. Program: Benjamin E. Hermalin

1990

Undergraduate Program: David I. Levine

Full-time MBA Program: Sara L. Beckman

Evening MBA Program: Sara L. Beckman

Ph.D. Program: Charles A. O’Reilly

1989

Undergraduate Program: Trudy L. Kehret-Ward

Full-time MBA Program: Michael L. Katz

Evening MBA Program: Rashi H. Glazer

Ph.D. Program: Barry M. Staw

1988

Undergraduate Program: Richard C. Snyder

Full-time MBA Program: Charles A. O’Reilly

Evening MBA Program: Janet L. Yellen

Ph.D. Program: Stephen H. Penman

1987

Undergraduate Program: Earl F. Cheit

Full-time MBA Program: Dennis P. Quinn

Evening MBA Program: James A. Wilcox

Ph.D. Program: Nils H. Hakansson

1986

Undergraduate Program: Catherine C. Langlois

Full-time MBA Program: Jerry Ross

Evening MBA Program: Ehud I. Ronn

1985

Undergraduate Program: Aswath Damodaran

Full-time MBA Program: Janet L. Yellen and Denis P. Neilson

Evening MBA Program: Brian A. Moore

1984

Undergraduate Program: Mark Latham

Full-time MBA Program: Kenneth T. Rosen

Evening MBA Program: Denis P. Neilson

1983

Undergraduate Program: Susan B. Foote

Full-time MBA Program: Roland K.A. Artle

1982

Undergraduate Program: M. Frances Van Loo

Full-time MBA Program: Dow Votaw

1981

Undergraduate Program: Lisa B. Skelton

Full-time MBA Program: Denis P. Neilson

1980

Undergraduate Program: Donald Smith

Full-time MBA Program: Charles A. O’Reilly

1979

Undergraduate Program: Robert N. Katz and M. Frances Van Loo

Full-time MBA Program: F. George Gilman

1978

Undergraduate Program: Richard P. Bagozzi

Full-time MBA Program: Timothy R. Crichfield

1977

Undergraduate Program: Joseph A. Pratt

Full-time MBA Program: David A. Alhadeff

1976

Undergraduate Program: Steven W. Kohlhagen and Stephen D. Nadauld

Full-time MBA Program: Andrew W. Shogan